10 τραγούδια που ο Πάριος έγραψε για τον Βοσκόπουλο

(ΑΚΟΥΣΤΕ) Και οι δύο πηγαίοι ερμηνευτές είναι ικανότατοι δημιουργοί.
10 τραγούδια που ο Πάριος έγραψε για τον Βοσκόπουλο Φωτο: NDP Photo Agency
logo radio
Ogdoo web radio
Live
 
Ο Τόλης Βοσκόπουλος έπαιζε μπουζούκι και έγραφε μουσική.

Πολλές επιτυχίες δικές του, αλλά και άλλων ερμηνευτών φέρουν τη μελωδική του στάμπα.

Ο Γιάννης Πάριος είναι και ωραίος μελωδός αλλά πρωτίστως εκπληκτικός στιχουργός.

Θυμάμαι τον Χρήστο Νικολόπουλο, για τις ανάγκες της βιογραφίας του «Η Ζωή μου, τα Τραγούδια μου» που υπέγραψα ως συγγραφέας να μου λέει: «Όταν στο στύντιο κάποιες στιγμές, είχαμε πρόβλημα με το στίχο, η σίγουρη λύση ήταν ο Γιάννης Πάριος. Μας έλυνε τα χέρια επί τόπου… ο μόνος που λειτουργούσε τόσο άμεσα και αποτελεσματικά μετά τη φυγή του μεγάλου Πυθαγόρα».

Όπως έχει δηλώσει ο ίδιος ο Πάριος, το πρώτο του τραγούδι που δισκογραφήθηκε με άλλον ερμηνευτή ήταν το «Κάτι τέτοιες ώρες», που τραγούδησε ο Βοσκόπουλος το 1977.

Το 1980, σε στίχους του Πάριου και μουσική του Γιώργου Κατσαρού, ο Τόλης ερμηνεύει «Μιλάνε τα μάτια»

Την επόμενη χρονιά ο Πάριος, βαπτίζει τον προσωπικό δίσκο του Βοσκόπουλου με τον τίτλο «Καρδιά μου μόνη»

Στον ίδιο δίσκο, μια ακόμη μεγάλη επιτυχία σε στίχους του Πάριου και μουσική του Θανάση Πολυκανδριώτη, «Άιντε στην υγεία της»

Των ίδιων δημιουργών και η «Χελιδόνα μου»

Μένω στη δισκάρα αυτή και τη «δημιουργική σχέση» των δύο μεγάλων ερμηνευτών, με το «Μιλάς κι εσύ» που ακούστηκε επίσης στην εποχή του αρκετά όπως και στα κατοπινά χρόνια.

Στο άλμπουμ αυτό υπάρχει, κάτι πολύ ιδιαίτερο. Η δεύτερη πλευρά του βινυλίου κλείνει με ένα κομμάτι που συνυπογράφουν ο Πάριος με τον Βοσκόπουλο.

Το 1986, όταν ο Βοσκόπουλος θεσμοθετούνταν «Ανεπανάληπτος», ερμήνευε κι ένα ζεϊμπέκικο σε στίχους του Πάριου και μουσική του Αντώνη Στεφανίδη

Το 1991, στη συνάντηση του Βοσκόπουλου με τον Μάριο Τόκα, ο Πάριος έδινε το στιχουργικό του παρών με το «Είσαι ελεύθερη»

Γυρνώ πίσω στο χρόνο, στο 1980 του Τόλη Βοσκόπουλου, όταν ο δίσκος του «Βοσκόπουλος ‘80» έκλεινε με μια δημιουργία του Πάριου. Το σίγουρο πως ο ερμηνευτής, όσο και πολλά απ’ τα τραγούδια του, παρελθόν δεν θα γίνουν ποτέ!

ΤΟ OGDOO.GR ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ

Το τραγούδι αλλιώς, στο email σας!

Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα στο χώρο της καλής μουσικής!