Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 78-88 στην παράταση

Στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας
logo radio
Ogdoo web radio
Live

Σε ένα μεγάλο ντέρμπι της παλιάς καλής εποχής των αιωνίων, όπου όλα κρίθηκαν στην παράταση (74-74 κ.δ.), ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που κατάφερε να φύγει νικητής από το κατάμεστο ΟΑΚΑ, κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό με 88-78. στην πρεμιέρα της Euroleague.

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, όπου ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα για δύο περιόδους, ο Ολυμπιακός αντέδρασε στην τελευταία περίοδο και οδήγησε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, χάρις στην κλάση του Μιλουτίνοφ (15π., 7ρ.) και τα μεγάλα τρίποντα από τους Γουόκαπ (17π.), Γουίλιαμς-Γκος (16π.) και Κάνααν (14π.).

Οι «πράσινοι» είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, όμως το τελευταίο σουτ του Σλούκα (20π.) βρήκε στο σίδερο κι ο Ολυμπιακός έκανε το «2Χ2» απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλό του στην εκκίνηση της εφετινής σεζόν.

Γρήγορος ρυθμός και «βομβαρδισμός» από τα 6,75, απόρροια των... αναγνωριστικών περιφερειακών αμυνών και των δύο ομάδων, χαρακτήρισαν το πρώτο δεκάλεπτο του ντέρμπι, με τον Ολυμπιακό, όμως, να έχει μεγαλύτερη διάρκεια στο μακρινό σουτ, δια χειρός Γουόκαπ (8π., 2τρ.) και Πίτερς (8π., 2τρ.) και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο «εύθραυστο» +1 (22-23 στο 10΄).

Κομβικής σημασίας και η προσφορά του Μιλουτίνοβ κοντά στο καλάθι (5.), τη στιγμή που «πράσινος» σέντερ, Μπαλτσερόφσκι έδειξε σημάδια κυριαρχίας (7π.), αλλά φορτώθηκε γρήγορα με 2 φάουλ.

Η εικόνα της αναμέτρησης, πάντως, άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, με τον Σλούκα να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση (11π. στο β' δεκ.) και να... παρασύρει τους συμπαίκτες του σε ένα επιμέρους σκορ 17-6, με το οποίο ο Παναθηναϊκός ξέφυγε για πρώτη φορά με 10 πόντους (39-29 στο 16΄).

Ο Έλληνας γκαρντ βρήκε συμπαραστάτη στην επίθεση τον Ερναγκόμεθ και το «τριφύλλι» κράτησε τη διψήφια διαφορά (43-33), μέχρι ο Κάναν να βρει το τρίποντο στο 19΄ και γράψει το σκορ ημιχρόνου (43-36).

Το τρίποντο του Ερναγκόμεθ με το... καλησπέρα της τρίτης περιόδου επανέφερε τη διψήφια διαφορά, αλλά η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση. Με εξαιρετικό passing game και άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, βλέποντας τον Κάναν να παίρνει φωτιά από τα 6,75 και στο 27΄ να μειώνει σε απόσταση αναπνοής (53-52). Ωστόσο, η ευστοχία του Ερναγκόμεθ από τη γραμμή των βολών, η λειτουργική άμυνα και τα αντανακλαστικά του Βιλντόζα (κλέψιμο και αιφνιδιασμό), κράτησαν τον Παναθηναϊκό σε απόσταση μέχρι το 30΄ (59-52).

Στον... επίλογο του αγώνα, ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό μέσα από την άμυνα του και κρατώντας τον Παναθηναϊκό χωρίς καλάθι για περίπου 4 λεπτά, είδε τον Μιλουτίνοβ να δίνει το έναυσμα της ανατροπής, η οποία ήρθε από τον Γκος με τρίποντο στο 33΄ (59-62). Ο ίδιος με 1/2 βολές έγραψε το 59-63, αλλά ο Γκριγκόνις έσπασε την κατάρα της «πράσινης» αστοχίας, πριν ο Σλούκας ευστοχήσει από τα 6,75 και ξεσηκώσει το ΟΑΚΑ (64-63 στο 35΄). Το κλέψιμο του Λεσόρ στον Λαρεντζάκη και το κάρφωμα του Γάλλου στον αιφνιδιασμό έδωσε συνέχεια στους πανηγυρισμούς (66-63), αλλά ο Γκος και ο Γουόκαπ από τα 6,75 επανέφεραν την... παγωμάρα (66-69 στο 37΄).

Ο Γκριγκόνις είχε την απάντηση, όπως και ο Γουόκαπ (72-72), πριν ο Σλούκας με ντράιβ δωσει νέο προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (74-72). Λάθη επί λαθών και από τις δύο ομάδες, πριν ο Πίτερς ισοφαρίσει εκ νέου (74-74). Το επιθετικό φάουλ του Σλούκα στον Γουόκαπ έδειξε να γέρνει την πλάστιγγα υπέρ του Ολυμπιακού, όπως και το λάθος του Λεσόρ που ακολούθησε, αλλά ο Γουόκαπ δεν βρήκε στόχο στην προσπάθεια νέας ανατροπής, όπως και ο ΣΛούκας στην εκπνοή, με το ντέρμπι να οδηγείται στην παράταση...

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, ο Ολυμπιακός απλοποίησε την κατάσταση μέσα από το στοχευμένο παιχνίδι του. Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν τον Παναθηναϊκό μακριά από το καλάθι για τέσσερα λεπτά, τη στιγμή που Κάναν, Πίτερς και Γκος συνδεθούν από τα 6,75 και ο Μιλουτίνοβ κάνει... πάρτι στη ρακέτα. Οι Πειραιώτες έτρεξαν σερί 0-12, έγραψαν στο 1.36΄ πριν από τη λήξη του αγώνα το 74-86, δια χειρός Γκος και τα πάντα κρίθηκαν.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 43-36, 59-52, 74-74, 78-88 παρ.

Παναθηναϊκός (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 5 (1), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 7 (1), Σλούκας 20 (2), Γκραντ 5, Λεσόρ 10, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 17 (4), Ερνανγκόμεθ 13 (2), Μαντζούκας 1

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 17 (5), Γκος 16 (3), Κάναν 14 (4), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Παπανικολάου 3 (1), Πίτερς 17 (2), Μιλουτίνοβ 15, Σίκμα 4, ΜακΚίσικ 2.