9 σύγχρονες διασκευές ελληνικών τραγουδιών

Άλλες καλές, άλλες μέτριες, άλλες του σωρού
logo radio
Ogdoo web radio
Live
 
04/06/2022

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Νίκος Μουρατίδης
ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ
Δεκάδες, για να μην πω εκατοντάδες είναι οι διασκευές ή επανεκτελέσεις παλιών Ελληνικών τραγουδιών. Πριν λίγα χρόνια είχε γίνει μόδα και όλα τα έκαναν latin και Swing. Την θυμάστε εκείνη την εφιαλτική περίοδο έτσι; Ευτυχώς μετά από λίγο ηρεμήσαμε… όχι όμως για πολύ. Πρόσφατα και πολύ πρόσφατα έγιναν πάλι ένα σωρό διασκευές. Άλλες καλές, άλλες μέτριες, άλλες του σωρού και άλλες να θες να τα αρχίσεις τις σφαλιάρες.
Μερικές θα μπορούσαν να ήταν ακόμα καλύτερες αν δεν τις συνόδευαν αυτά τα ανέμπνευστα και πρόχειρα video clips. Άστο κούκλα μου το video clip, αφού δεν τοχεις με την κάμερα, τι εκτίθεσαι;

Ελάτε να δούμε τι μάζεψα:

Λάκης Παπαδόπουλος - Να Με Παίρνανε Τα Σύννεφα
Να ξεκινήσω με κάτι πολύ καινούργιο. Στο νέο άλμπουμ του Λάκη “Όλο κάτι μου λείπει”, εκτός από το “Παλιό μου παλτό” που έγινε στ’ Αγγλικά και το λέει ο Απόστολος Μόσιος (Rock 'N' Roll Coat), ξαφνικά ακούμε μια Βέμπο από το 1950 που είχε ηχογραφηθεί σε δίσκους 78 στροφών- και παρ’ όλο που είναι χιλιοδιασκευασμένο, το ακούμε και πάλι πολύ ευχάριστα.

Nto Diesi - Ας παν στην ευχή τα παλιά
Απόστολος Καλδάρας και λόγω που φέτος είναι τα 100 χρόνια από την γέννηση του, οι Nto Diesi σκέφτηκαν να διασκευάσουν αυτό που είχε πει πρώτος ο Στέλιος Καζαντζίδης. Μην αρχίσετε την γκρίνια – πως τολμούν να διασκευάσουν Καζαντζίδη κτλ. - είναι ευκαιρία να ψάξουν οι νέοι και ν’ ακούσουν αν θέλουν και το πρωτότυπο.

Αγγελική Μπεμπέκη - Κυκλοφορώ Κι Οπλοφορώ
Πολύ ενδιαφέρουσα διασκευή σ’ ένα τραγούδι του Σταμάτη και της Λίνας που κοντεύει να γίνει 40 ετών. Ναι, ναι… πέρασαν σχεδόν 40 χρόνια. Μαμά γερνάω!

Σταύρος Σαλαμπασόπουλος - Καλώς Όρισες Έρωτα
Ο Σαλαμπασόπουλος είναι φωνάρα. Αν ήταν κάπως καλύτερες εποχές θα μπορούσε να είναι ο Έλληνας Michael Bublé. Διάλεξε αυτό το κομμάτι που είχε πρωτοπεί ο Σώτος Παναγόπουλος το 1967 (χούντα), στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης.

Έλενα Λεώνη - Ο Ξένος
Ένα κορίτσι άγγελος. Είναι από τις περιπτώσεις που δεν μπορώ να αποφασίσω αν μ’ αρέσει πιο πολύ το πρωτότυπο ή η διασκευή. Ο Φοίβος Δεληβοριάς πάντως έμαθα πως ενθουσιάστηκε. Μια διασκευή για τσέλο, άρπα και φωνή. Μην μπερδευτείτε στο video, και τα δύο κορίτσια η Έλενα Λεώνη είναι.

Nalyssa Green - Δεν πιστεύω
Εμπρός στο δρόμο που χάραξε η Billie Eilish. Η Nalyssa Green και μερικά ακόμα κορίτσια (έχω κάνει ξεχωριστώ άρθρο) επηρεασμένες από το στιλ της Billie Eilish κάνουν πολύ ωραία πράγματα. Εδώ ακούμε την μεγάλη επιτυχία της Ελένης Δήμου που της είχε γράψει ο Μιχάλης Ρακιντζής. Κι’ ας τις λένε ξεψυχισμένες. Εμένα μ’ αρέσουν….

Αντωνία Καούρη - Έτσι Είναι Οι Σχέσεις
Δεν είναι διασκευή. Δεν άλλαξε κάτι. Επανεκτέλεση είναι. Και η Ηρώ και η Αντωνία είναι φωνάρες, το τραγούδι είναι θαύμα, οπότε γιατί όχι;

Μικαέλλα Παπαχρυσάνθου - Το καλοκαίρι θα' ρθει
Κι’ άλλη διασκευή Φοίβος Δεληβοριάς. Και το βρίσκω πολύ έξυπνο που κάποια νέα παιδιά σκέφτονται να ξαναπούν κομμάτια του Δεληβοριά, γιατί εκείνος έχει ένα στιλ που πιθανά να μην αρέσει σε κάποιον κόσμο…

Κιάννα - Γιατί φοβάσαι
Δεν την ξέρω την κοπέλα, μου είπαν ότι είναι από talent show. Λοιπόν, άκου κουκλίτσα μου, Κιάννα ή Kianna ή whatever, αν θέλεις να κάνεις διασκευές 1ον μην διαλέγεις Μαρινέλλα και 2ον μην διαλέγεις τραγούδι που ήδη το έχει διασκευάσει υπέροχα η Ηρώ.

ΤΟ OGDOO.GR ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ

Το τραγούδι αλλιώς, στο email σας!

Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα στο χώρο της καλής μουσικής!