10 τραγούδια για το… σχολείο

(ΑΚΟΥΣΤΕ) Μάλλον δεν είναι αυτά που… περιμένεις.
logo radio
Ogdoo web radio
Live
 
11/09/2019
ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ
Πρώτο κουδούνι για τη χρονιά που τρέχει… και το «σύνδρομο της πρώτης μέρας» όπως όμορφα περιγράφει ένας φίλος και συνοδοιπόρος.

Αφορμή για τραγούδια, αναμενόμενα και μη…πάντα με μια ραδιοφωνική αλλά και… τηλεοπτική αίσθηση, μιας και «μιλάμε» για βίντεο με ήχο και εικόνα.

Ας αρχίσουμε με τους…καλούς μαθητές: Έναν καιρό που μ’ έστελνε η μάνα μου σχολείο…

Υπάρχουν όμως και οι άλλοι με τα άλλα…ενδιαφέροντα που προέκυψαν μάγκες από τα μικράτα τους κι αντί σχολειό τους πήγαιναν μες του… Καραϊσκάκη

Με το Μιχάλη Γενίτσαρη συντάσσονται ο Μάρκος Βαμβακάρης και ο Πρόδρομος Τσαουσάκης.

Μ’ έστελν’ η μανούλα μου
σχολειό μου να πηγαίνω
κι εγώ τραβούσα στο βουνό
με μάγκες να φουμέρνω

Υπάρχουν όμως και τραγικές στιγμές, με ξεριζωμούς και καμένα σχολεία που αποτυπώθηκαν αριστουργηματικά στην τραγουδοποιία.

Να ελαφρύνουμε όμως το κλίμα…

Μα εγώ τα σχολεία που πήγα
Ήταν θάλασσα και ουρανός
Δεν κυβερνά τα σχολεία που πήγα
Ούτε διάβολος ούτε θεός…

Με τους εξαιρετικούς Social Waste

Υπάρχουν κανονικά σχολεία αλλά και… σχολεία άλλου τύπου! Εξηγούν και εξηγούνται ο Στέλιος Βαμβακάρης και ο Μιχάλης Μενιδιάτης.

Από αυτό το τραγούδι πήρα πάσα και γέννησα ένα άλλο… για να ευλογούμε και λίγο τα γένια μας. Μουσικάρα έγραψε ο πολύς Θανάσης Βασιλάς και τραγούδησε ο άρχοντας Γιώργος Μαργαρίτης.

Σχολεία όμως δεν έχουμε μόνο στην Ελλάδα. Ένα «ξένο» λοιπόν που στην χώρα μας λατρεύτηκε τρελά…

Φινάλε με ένα σπουδαίο τραγούδι από ένα αξεπέραστο άλμπουμ…

We don't need no education
We don't need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave them kids alone

Κι ένα hidden track για όσους δεν έχουνε βγάλει το σχολείο, γι' αυτό και δεν το συμπεριλαμβάνω στην μέτρηση, ούτε καν το τοποθετώ +1 όπως πλέον μάθαν όλοι...

*Πρώτη δημοσίευση 11/09/2018

ΤΟ OGDOO.GR ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ

Το τραγούδι αλλιώς, στο email σας!

Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα στο χώρο της καλής μουσικής!