10 + 1 «κρυφά» τραγούδια του Βασίλη Καρρά

Μια επιλογή από τις λιγότερο γνωστές, δισκογραφικές συμμετοχές του Βασίλη Καρρά σε δίσκους ερμηνευτών ή δημιουργών
logo radio
Ogdoo web radio
Live
 

Μια επιλογή από τις… «καλές συνήθειες» του Βασίλη Καρρά

Από την ώρα που ανακοινώθηκε η είδηση για το «φευγιό» του Βασίλη Καρρά, επιχείρησα μια αναδρομή, όσο αυτό είναι δυνατόν, στο ρεπερτόριο του λαϊκού ερμηνευτή, από το 1979 και τα πρώτα του τραγούδια, μέχρι τον τελευταίο του δίσκο που κυκλοφόρησε πριν από δυο μήνες με τίτλο «Είμαι εδώ». Οφείλω να ομολογήσω πως κάποια τραγούδια τα άκουσα για πρώτη φορά, ενώ η αναδρομή αυτή έγινε με τη συνδρομή του πολύτιμου Οδηγού της Ελληνικής Δισκογραφίας του Πέτρου Δραγουμάνου.

Σκέφτηκα λοιπόν, ξανακούγοντας το υλικό, να συγκεντρώσω δέκα τραγούδια εκτός προσωπικών δίσκων του Βασίλη Καρρά, με τα οποία συμμετείχε σε δουλειές συναδέλφων του ερμηνευτών ή δημιουργών και δεν είχαν την τύχη να ακουστούν ιδιαίτερα. Τραγούδια με διαφορετικό μεταξύ τους ήχο και στίχο, από ακουστικές και λαϊκές μπαλάντες, μέχρι ξεχωριστές αναφορές στο δράμα της Μικρασιατικής Καταστροφής και στην Ποντιακή Γενοκτονία…

Θεωρώ πως πρόκειται για μια επιλογή που φανερώνει ένα διαφορετικό πρόσωπο του Βασίλη Καρρά. (Ίσως πρέπει να ξεκαθαρίσω πως δεν πρόκειται για μια ιστορική καταγραφή, αλλά για μια επιλογή τραγουδιών, που έγινε με καθαρά, υποκειμενικό χαρακτήρα).

Είναι δικιά μου

(Μιχάλης Ρακιντζής)

Μιχάλης Ρακιντζής και Βασίλης Καρράς

Από τον δίσκο του Μιχάλη Ρακιντζή «Σ’ ένα βράδυ ότι ζήσουμε» (1997)



Ποντιακός ύμνος

(Βασίλης Καρράς)

Τραγουδά ο Βασίλης Καρράς και τον συνοδεύουν ο Στάθης Νικολαΐδης, η Πέλα Νικολαΐδου, ο Ηλίας Καμπακάκης και η Ειρήνη Κεσογλίδου.
Από τον δίσκο «Πόντος, Δικαίωμα στη μνήμη» που κυκλοφόρησε το 2009.



Κράτησε το φιλί μου

(Δημήτρης Σταρόβας – Λίνα Δημοπούλου)

Από τον δίσκο του Δημήτρη Σταρόβα «Συμμετέχει… ο Δημήτρης Σταρόβας» που κυκλοφόρησε το 2010.



Ελλάς θα πει αλίμονο

(Χρήστος Παπαδόπουλος – Κώστας Μπαλαχούτης)

Από τον δίσκο των Χρήστου Παπαδόπουλου και Κώστα Μπαλαχούτη «Ξεριζωμός – 91 χρόνια μετά…» που κυκλοφόρησε το 2013.



Όλοι για τα μπετά δουλεύουμε

(Δημήτρης Καρράς)

Τραγουδούν ο Σωκράτης Μάλαμας και ο Βασίλης Καρράς.

Από τον πρώτο δίσκο 45 στροφών της σειράς «Γεροντοπείσματα» του Δημήτρη Καρρά, που κυκλοφόρησε το 2013.



Μάνα

(Χρήστος Κεμανετζίδης - Ελένη Γραμματικοπούλου)

Από τον δίσκο του Χρήστου Παπαδόπουλου «Ξενιτεμέντσα Παναϊα» που κυκλοφόρησε το 2014.



Πονώ μα δεν ακούγομαι

(Μάκης Σεβίλογλου – Γιώργος Κορδέλλας)

Τραγουδούν ο Μάκης Σεβίλογλου και ο Βασίλης Καρράς.

Από τον δίσκο του Μάκη Σεβίλλογλου «Ανάποδη ψυχή» που κυκλοφόρησε το 2016.



Στα βάθη της Ανατολής

(Μανώλης Βελιτσιάνος)

Από τον δίσκο του Μανώλη Βελιτσιάνου «Αντιστεκόμαστε» που κυκλοφόρησε το 2020.



Στο λιμάνι

(Νίκος Κατσίκας)

Από τον δίσκο του Νίκου Κατσίκα «Πειρατές και πίθηκοι» που κυκλοφόρησε το 2020.



Λένε για μένα

(Μουσική: Μάνος Ξυδούς, Φίλιππος Πλιάτσικας, Μπάμπης Στόκας / Στίχοι: Μάνος Ξυδούς)

Από τον δίσκο «Ο πρίγκηπας της Δυτικής Όχθης» (Αφιέρωμα στον Μάνο Ξυδούς), που κυκλοφόρησε το 2021.



Κακές συνήθειες

Το «+1» δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως «κρυφό» για δυο λόγους. Αφενός κυκλοφόρησε πολύ πρόσφατα, αφετέρου βρίσκεται στον τελευταίο προσωπικό δίσκο του Βασίλη Καρρά, που εκδόθηκε από τη Minos – Emi με τίτλο… «Είμαι εδώ». Και δεν είναι άλλο από τις περίφημες «Κακές συνήθειες» του Μίλτου Πασχαλίδη, σε μια «βαριά», Σαλονικιώτικη εκτέλεση.
Μια εκτέλεση με την οποία έχω «κολλήσει» από την πρώτη της ακρόαση και θα διάλεγα σε οποιαδήποτε επιλογή τραγουδιών με τον Βασίλη Καρρά…

ΤΟ OGDOO.GR ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ

Το τραγούδι αλλιώς, στο email σας!

Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα στο χώρο της καλής μουσικής!