Ήττα - πρόκριση με γκολ στο 89' για τον Ολυμπιακό

Έχασε 2-1 από την Αιντχόφεν και πέρασε στους 16
logo radio
Ogdoo web radio
Live

Μεγάλη πρόκριση στους «16» του Europa League πήρε για δεύτερη διαδοχική χρονιά ο Ολυμπιακός παρά την ήττα του με 2-1 από την Αϊντχόφεν στην Ολλανδία.

Ο Χασάν πέτυχε το χρυσό γκολ για τον Ολυμπιακό στο 89′, με το οποίο οι ερυθρόλευκοι εξασφάλισαν την πρόκριση στους 16 του Γιουρόπα Λιγκ αφού στο πρώτο παιχνίδι είχαν νικήσει με 4-2 στο Καραισκάκης.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν καλά στο παιχνίδι αλλά οι γηπεδούχοι γρήγορα συγκεντρώθηκαν στο παιχνίδι και να πίεσαν την άμυνα του Ολυμπιακού.

Στο 23' μετά από κόρνερ ο Ζάχαβι ερχόμενος από πίσω με μια καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Σα που φέρει μεγάλο μερίδιο ευθύνης για το τέρμα που έκανε το 1-0. Ο ίδιος παίκτης μάλιστα στο 44' με εκτέλεση φάουλ νίκησε εκ νέου τον Πορτογάλου στέλνονται τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 2-0.

Ο Πέδρο Μαρτίνς αντέδρασε άμεσα και με την έναρξη της επανάληψης έβαλε στο ματς τον Φορτούνη και τον Μασούρα. Στο 50' ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι μετά από σουτ του Καμαρά από κοντά, ενώ στην ίδια φάση ο Λαλά που ερχόταν από πίσω σούταρε στα σώματα. Ο ρυθμός έπεσε απελπιστικά και στο 77' ο Φορτούνης είχε δεύτερο δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή. Η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της Αϊντχόφεν. Ενώ, στο 86' ένα σουτ του Μάλεν βρήκε επίσης στο δοκάρι του Σα.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη όμως και στο 89ο λεπτό ο Χασάν με μια προβολή μετά από κεφαλιά του Ελ Αραμπί έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και την ομάδα του στους «16».