Μεγάλη νίκη - πρόκριση του Ολυμπιακού επί της Άρσεναλ μέσα στο Λονδίνο!

Πέρασε με 1-2 στους «16» του Europa league!

28/02/2020

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Γιάννης Μακρής
ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ
Ο Ολυμπιακός πέτυχε μεγαλειώδη νίκη-πρόκριση στους «16» του Europa League, νικώντας στην παράταση την Άρσεναλ με 2-1 στο Λονδίνο, αφού στην κανονική διάρκεια ισοφάρισε το σκορ της ήττας στον πρώτο αγώνα (0-1).

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στο «Εμιρέιτς» με ψυχολογία από τη νίκη στην Τούμπα και παρότι ισοφαρίστηκαν είχαν τα αποθέματα ψυχής για να βγουν μπροστά, να βρουν το γκολ της νίκης και να κάνουν την Ευρώπη να μιλάει γι΄ αυτούς.

Ο Ολυμπιακός θα είναι στην κλήρωση της Παρασκευής (28/2), η Άρσεναλ θα την παρακολουθήσει από την τηλεόραση.

Το παιχνίδι

Όσο περνούσε η ώρα, ο Ολυμπιακός άρχισε να κερδίζει μέτρα μέσα στο γήπεδο και να βγάζει ωραίες αντεπιθέσεις κυρίως από την πλευρά του Βαλμπουενά.

Σε μία τέτοια κόντρα επίθεση στο 36', ο Γάλλος έπαιξε γρήγορα με τον Ελ Αραμπί κι ο τελευταίος έβγαλε με τη μία μπαλιά 30 μέτρων στον Καμαρά, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, αλλά το τελείωμά του με το αριστερό (την ώρα που περίμενε γύρισμα ο Ελ Αραμπί) έφυγε λίγο άουτ.

Σε κάθε περίπτωση, ο Ολυμπιακός έβγαλε το πρώτο ημίχρονο δίχως να απειληθεί ιδιαίτερα από τους «κανονιέρηδες», με σωστή προσέγγιση και καθαρό μυαλό, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με ακόμα καλύτερη ψυχολογία.

Ψυχολογία που φάνηκε από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, όπου οι Πειραιώτες άρχιζαν να «χτίζουν» με υπομονή επιθέσεις (κυρίως) από την αριστερή πλευρά.

Σε μία εξ αυτών ο Τσιμίκας κέρδισε κόρνερ στο 53'. Ο Βαλμπουενά ανέλαβε την εκτέλεση και τη... σέρβιρε εκεί που έπρεπε, στην «καρδιά» της άμυνας της 'Αρσεναλ, όπου ο Σισέ με καρφωτή κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (0-1), προκαλώντας «σεισμό» στο σημείο του «Emirates», όπου βρίσκονταν οι 6.000 φίλοι των «ερυθρολεύκων».

Στο 57' ο Τσιμίκας πήγε να πετύχει το γκολ της... χρονιάς, όταν απέφυγε με τρομερό σλάλομ τρεις παίκτες και σούταρε δυνατά με το δεξί, υποχρεώνοντας τον Λένο σε καταπληκτική απόκρουση. Στο 70', ξανά σε επίθεση του Ολυμπιακού από τα αριστερά, ο Τσιμίκας έβγαλε πολύ καλή σέντρα, αλλά ο Ελ Αραμπί ήταν ένα... βήμα πίσω και δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του για να κάνει το 0-2.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Ολυμπιακού ανασυγκρότησαν τις δυνάμεις τους και κυνήγησαν το δεύτερο γκολ με περίσσιο πάθος. Κι αν είχαν λίγο παραπάνω τύχη ή καλύτερες επιλογές στα τελειώματα, θα μπορούσαν να έχουν βρει το «χρυσό» γκολ στις προσπάθειες των Τσιμίκα και Ελ Αραμπί στις καθυστερήσεις.

Στην παράταση ο Ολυμπιακός συνέχισε να αγωνίζεται το ίδιο γενναία. Κράτησε τη συνοχή του σε όλους τους χώρους του γηπέδου παρά την κόπωση που είχε αρχίσει να βαραίνει τα πόδια των παικτών του και μάλιστα έφτασε πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ στο 104΄, αλλά το σουτ του Γκασπάρ από πλάγια θέση έφυγε ψηλά άουτ.

Στο 113' η Άρσεναλ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με «ψαλίδι» του Ομπαμεγιάνγκ στη μία και μοναδική στιγμή που δεν αντέδρασε σωστά η άμυνα του Ολυμπιακού.

Από σέντρα του Εζίλ, η μπάλα «κόλλησε» στην περιοχή από το αρχικό διώξιμο του Σισέ, ο Ελαμπντελαουί άργησε να πάει πάνω στον κυνηγό της αγγλικής ομάδας και ο Ομπαμεγιάνγκ έκανε με εντυπωσιακό τρόπο το 1-1.

Κι όμως! Και πάλι ο Ολυμπιακός κατέθεσε «ψυχή πολεμιστή» και στο 120΄ πέτυχε το «ολόχρυσο» γκολ με τον Ελ Αραμπί (από σέντρα του Μασούρα) που τον έστειλε στους «16» του Europa League.

Στο 120'+3' οι «ερυθρόλευκοι» είχαν και τη... θεά Τύχη με το μέρος τους, καθώς από «σπόντες» μέσα στην περιοχή του Σα, η μπάλα έφτασε στον Ομπαμεγιάνγκ, αλλά το πλασέ του «έγλυψε» το δεξί δοκάρι του Πορτογάλου γκολκίπερ κι έφυγε ελάχιστα άουτ, με τους Πειραιώτες να πανηγυρίζουν σαν ένα «κουβάρι», την απίστευτη πρόκρισή τους.