17 Ιουνίου 1970 - Το ματς του αιώνα

(VIDEO & PHOTOS) Όταν στο στάδιο Αζτέκα της Πόλης του Μεξικού η Ιταλία κέρδισε τη Γερμανία στην παράταση με σκορ 4-3.
logo radio
Ogdoo web radio
Live

O ημιτελικός που έμεινε στην ιστορία ως «το παιχνίδι του αιώνα» εξουθένωσε την «σκουάντρα ατζούρα» που στον τελικό δε να μπόρεσε να επαναλάβει το «θαύμα» της απέναντι στην θρυλική Βραζιλία του ’70.

Ιταλία - Γερμανία: 4-3

Το χορό των γκολ άνοιξε ο Ρομπέρτο Μπονισένια στο 8ο μόλις λεπτό. Το κατενάτσιο των Ιταλών, αλλά και η ψυχή, η δύναμη και το ταλέντο αυτής της ομάδας, έδειχναν πως το τέρμα αυτό θα ήταν αρκετό για τη νίκη. Ένα δοκάρι του Γκερντ Μίλερ, μία ακόμη ευκαιρία που χάθηκε πάνω στη γραμμή και μία ανατροπή στον Ούβε Ζέελερ μέσα στην περιοχή της Ιταλίας, που δεν δόθηκε, υπογράμμιζαν τον θρίαμβο των γαλάζιων. Όμως Οι Γερμανοί, που δεν τα παρατάνε ποτέ, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο Καρλ Χάιντς Σνέλινγκερ, διεθνής αμυντικός που αγωνιζόταν στο ιταλικό πρωτάθλημα με τη φανέλα της Μίλαν, σημείωσε το μοναδικό του τέρμα με την Εθνική Γερμανίας στο 90' ισοφαρίζοντας σε 1-1.
1394986932680 Italia Germania 4 a 3 Mondiali 1972
Η πολυπόθητη παράταση έμοιαζε για τα πάντσερ «ανηφόρα» καθώς ο φυσικός τους ηγέτης, Φραντς Μπεκενμπάουερ αναγκάστηκε να παραμείνει στον αγωνιστικό χώρο με εξάρθρωση ώμου καθώς είχαν γίνει και οι 2 αλλαγές της Γερμανίας. Στο ξεκίνημα ο χαρισματικός Γκερντ Μίλερ, έπιασε στον ύπνο τους Ιταλούς, και έγραψε το 2-1. Όμως ο αμυντικός Ταρκίζιο Μπούρνιτς, δεν είπε με τη σειρά του όχι στο δώρο της Γερμανικής άμυνας και ισοφάρισε σε 2-2. Αμέσως μετά ο αγέρωχος Τζίτζι Ρίβα με εξαιρετική προσπάθεια και διαγώνιο συρτό σουτ έγραψε το 3-2. Όμως ο Μίλερ έκανε και πάλι το θαύμα του απέναντι στον γκολκήπερ Αλμπερτόζι, σημειώνοντας το 3-3. Λίγο πριν το φινάλε το ξεπέταγμα του αέρινου Μπονισένια η συρτή πάσα και το πλασέ του «μάγου» Τζιάνι Ριβέρα, κλείδωνε οριστικά την αναμέτρηση με 4-3.
C 2 foto 264330 image
«Όποιος δεν είδε αυτό το ματς, έχασε το μισό ποδόσφαιρο», έγραφαν οι εφημερίδες την άλλη μέρα για την «partita del secolo»